«

Wyszukiwanie

Sikkens – historia sukcesu

Od momentu założenia w 1792 roku firma zdążyła wiele osiągnąć: rosnący popyt umożliwił rozwój, były realizowane wielkie projekty i zostały zawarte ważne fuzje. Zapraszamy do samodzielnego zapoznania się z najważniejszymi datami związanymi z historią firmy


1792

Wiert Willem Sikkens, malarz z Groningen, zaczyna samodzielnie produkować lakiery i sprzedaje je kolegom po fachu oraz innym klientom. W ten sposób narodziła się marka Sikkens.

 

1837
Geert Willem, który przejął firmę od swojego ojca, angażuje do produkcji lakierów swojego szwagra Willema Penaata. Powstaje firma G. W. Sikkens & Co. – ta nazwa stanie się wkrótce symbolem jakości i umiejętności rzemieślniczych.

 

1869
W okolicach Groningen zostaje zbudowana pierwsza fabryka. Wkrótce potem powstaje filia w Emden, która ma zaspokoić rosnący popyt w Niemczech.

 

1903
Uroczyste przekazanie do użytkowania kolejnej fabryki w okręgu przemysłowym Helpmann w okolicach Groningen. W późniejszym czasie kompleks zostaje uzupełniony o laboratorium na cele kontroli jakości i rozwoju nowych produktów.

 

1928
Sikkens wprowadza lakier celulozowy produkowany w specjalnej fabryce. Nowy natryskiwany lakier znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle.

 

1934
Wraz z wprowadzeniem syntetycznego lakieru Rubbol AZ zaczyna się nowa era dla malarzy. Już wówczas firma Sikkens stale informowała branżę o nowych produktach i metodach obróbki.

 

1939
Cała firma przeprowadza się z Groningen do Sassenheim. Dzięki opracowanym w czasie wojny projektom powstaje fabryka żywic sztucznych.

 

1947
Dzięki opracowanym projektom powstaje fabryka żywic sztucznych Synthese, która obecnie nazywa się Akzo Nobel Kunstharze. Ponadto Sikkens opracowuje skuteczne metody zapewniające długotrwałą ochronę budynków i oszczędność kosztów.

 

1957
Firma wchodzi na rynek niemiecki — zostaje otwarty pierwszy zakład w Pinneberg koło Hamburga. Sikkens przejmuje także w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych znane fabryki, takie jak Alpha Wandfarbe, Flexa Heimwerkerfarben, Smits` Bautenlacke und nautische Farben oraz Cetabever Beize. Zostają otwarte kolejne zakłady produkcyjne w Belgii, Szwecji, we Włoszech i w Niemczech. Wszystkie zakłady razem z fabrykami surowćow, takimi jak "Synthese" tworzą spółkę holdingu Sikkens.

 

1962
Do grupy Sikkens dołącza Koninklijke Zout Kette (KZK).

 

1965
Następnie następuje połączenie z Koninklijke Zwanenberg Organon (KZO).

 

1969
1962 KZO łączy się z AKU (Algemene Kunstzijde Unie) – w ten sposób powstaje Akzo. W Niemczech zostaje kupiona fabryka farb Lesonal, a we Francji — Astral. Razem z grupą Sikkens fabryki tworzą grupę Akzo Coatings. W ten sposób zostają stworzone podstawy rozwoju w Europie Wschodniej i Zachodniej oraz w Azji i Afryce.

 

1993
Odbywa się fuzja Akzo ze szwedzką spółką Nobel, która od 1871 roku specjalizuje się w lakierach i politurach. Po fuzji firma przyjmuje nazwę Akzo Nobel. Zostają zachowane nazwy marek, takie jak lakiery Rubbol, lazury Cetol, farby ścienne Alpha, które od roku 1792 utrzymują swoją wysoką jakość.

 

2000
Dział branżowy przemysłowych powłok do drewna należy teraz do AkzoNobel Industrial Finishes.

 

Do 2010
Wdrożenie różnych innowacji i koncepcji takich jak technologia Duraflex, technologia blokady jonowej czy koncepcja gwarancji LONGLIFE.

 

2011
Disney i McDonald‘s wybrały Sikkensa jako globalnego dostawcę powłok do elementów drewnianych.

 

2013
Dział branżowy Sikkens Holzbau zmienił nazwę na Sikkens Wood Coatings, aby uwypuklić kompetencje w zakresie powłok do drewna.